pro acti.eu warsztaty it power point
Czytelnia, Oprogramowanie

Usuwanie tła grafiki

Niejednokrotnie zdarza się, że zaimportowana grafika do programu PowerPoint zasłania nam pole tekstowe bądź jej tło nie pasuje kolorystycznie do schematu kolorów slajdu. W PowerPoint 2010 są na to odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam usunąć niepotrzebne części obrazu dzięki czemu nie musimy zmniejszać naszej grafiki do nieczytelnych rozmiarów.

W przykładowym slajdzie usuniemy zbędne białe tło z zaimportowanej grafiki (metoda najlepiej sprawdza się w przypadku gdy mamy jednolite tło, w pozostałych przypadkach musimy ręcznie oznaczyć obszary, które chcemy wyciąć bądź zachować).

Wycinanie tła z obrazka w Power Point 2010

 1. Narzędzia obrazów -> Formatowanie -> Usuń tło
  • Narzędzie do usuwanie tła znajdziemy w zakładce Formatowanie w Narzędziach obrazów. Wystarczy kliknąć na danym pliku, a następnie wybrać opcję Usuń tło.
  • Program automatycznie ‚znajdzie’ nam obszar do odcięcia, jeśli jednak efekt nie jest zadowalający można manewrować liniami zaznaczenia w taki sposób, aby objąć właściwą część obrazka.
  • Można też wskazać, których części obrazu nie należy automatycznie usuwać, klikając opcję Oznacz obszary do zachowania. Pojawi się ołówek, którym należy ręcznie wyrysować linie wyznaczające granice obszaru do zachowania. W taki sam sposób można również wskazać obszary do dodatkowego usunięcia klikając na Oznacz obszary do usunięcia.
  • Oznacz obszary do zachowania, oznacz obszary do wycinania
  • Jeżeli obszar do wycięcia został prawidłowo oznaczony wystarczy już tylko zachować zmiany i tło już mamy wycięte.
 2. Narzędzia obrazów -> Formatowanie -> Kolor -> Ustaw kolor przezroczysty
  • Jest jeszcze druga opcja usunięcia tła (mniej dokładna, ale może być pomocna przy mniej złożonych grafikach). W zakładce Formatowanie dla Narzędzi obrazów należy wybrać opcję Kolor, a następnie Ustaw kolor przezroczysty.
  • Prawdopodobnie efekt nie będzie tak dokładny jak w pierwszym przypadku i trzeba będzie poprawić narzędziem Usuwania tła, to jednak może być przydatne w większości grafik o wyraźnych krawędziach i jednolitym tle.